Håndværkernes Golfklub

Kun for medlemmer

Som medlem af Haandværkerforeningens golfklub kan du logge på og se information om arrangementer m.m.

Nyheder

Sæson 2016

Det er nu lykkedes bestyrelsen at få endelige aftaler på plads for sæsonen 2016, med kun en enkelt datoændring.

Vi starter den 7. april med Klubbens generalforsamling.

Den 29. april har vi første månedsmatch i Kokkedal golf.

Den 22. maj har vi Haandværkerforeningens golfdag på Hørsholm golf. Tanken er at invitere alle foreningens medlemmer, dels for at nye kan prøve at spille golf, men også for at få kontakt til erfarne golfspillere i Københavns Haandværkerforening som potentielle medlemmer i vor klub. Bestyrelsen håber I vil slutte op om dette arrangement og melde jer som frivillige hjælpere. Det skulle gerne blive en fornøjelig dag. Der arbejdes på højtryk for at få dagen organiseret som vil løbe af stablen mellem kl. 10 og 14. Følg med på hjemmesiden.

I juni tager vi på en 3-dages tur til Tyskland, nærmere bestemt til Seeschlósschen, lidt før Lübeck. Det var desværre ikke muligt at få enderne til at mødes på de tidligere angivne datoer, så her er en ændring, idet det bliver den 16., 17., 18. og 19 juni. Bestyrelsen håber vi er så tidligt ude med denne ændring, at alle kan nå at få det indpasset i deres kalendere.

Den 19. august tager vi til Skovbo golf.

Den (22.) 23. september har vi Klubmesterskab. Overnatning og Gallafest på Hotel Strandparken i Holbæk.

Herefter vil sæsonen være slut, men bestyrelsen vil forsøge at planlægge en match i oktober hvis vejret viser sig fra den samme gode side som i 2015.

Julefrokost den 9. december. Stedet er endnu ikke fastlagt men datoen ligger fast.

Vel mødt og på gensyn.

Klik her for at se aktivitetsplan for 2016.